Recenzjum - o książkach wszelakich

Forum dla miłośników literatury wszelakiej


#1 2013-06-29 09:48:27

Takeshi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-06-26
Posty: 14
Punktów :   

Księżycowa pani

W bardzo odległych czasach w Chinach żył sobie pewien król. Był to bardzo odważny człowiek, który stracił wiarę w ludzi. Pewnego dnia napotkał on przepiękną dziewczynę i aby mógł ją widzieć, kiedy tylko zapragnie, zatrzymał ją w pałacu. Dziewczynie jednak nie spodobała się okropna postawa króla, toteż rzadko się odzywała. Król starając się zyskać jej względy i przywołać choćby jeden uśmiech na jej twarzy, pokazywał jej swoje skarby, obdarowywał ją prezentami, ale wszystko to robił na próżno. Dziewczyna pozostawała obojętna.
Podczas każdej pełni dziewczyna spalała kadzidło i świece ku czci księżyca. Ludzie wierzyli, że mieszkał tam bóg, który sprawiał, że księżyc świeci. Dziewczyna chcąc być piękna i mieć przystojnego męża modliła się do niego.
Pewnego dnia, podczas ósmej pełni księżyca, król pokazał jej trzy ziołowe tabletki. "To jest od kapłana z pałacu. Jeżeli to zjem będę żył wiecznie" wyjaśnił.
Wtedy po raz pierwszy dziewczyna wzięła rzecz, którą on przyniósł.
Król kontynuował "Jeśli Ty i ja oboje weźmiemy po jednej tabletce, będziemy żyli wiecznie i wtedy nikt nie zabierze mi ciebie!"
Ponieważ król obawiał się, że pigułki mogą mieć efekt uboczny wymusił na dziewczynie, aby wzięła je pierwsza. Jeżeli nic złego się jej nie stanie, to weźmie je natychmiast po niej. Dziewczyna uznała, że jeżeli weźmie trzy na raz to król w końcu ją straci. Dlatego po raz pierwszy przemówiła do króla "Pozwól mi najpierw je obejrzeć, w przeciwnym razie nie wezmę ich w ogóle".
Król się zdziwił, że dziewczyna przemówiła do niego, więc dał jej tabletki do ręki. Dziewczyna nie mówiąc słowa połknęła wszystkie. Król był wściekły. Chciał zabić dziewczynę, ale w tym momencie zaczęła się ona wznosić w powietrze. Mogła latać, ponieważ zażyła tabletki. Król nie mógł jej złapać, więc tylko obserwował jej lot w kierunku księżyca.
Po tym wydarzeniu ludzie uwierzyli, że na księżycu mieszka piękna kobieta z małym, starym mężczyzną i króliczkiem. Stary mężczyzna był bogiem zaś króliczek jego zwierzątkiem. Chińczycy wierzyli, że na księżycu żyją ludzie. Ich poruszanie się tłumaczyli pojawiającymi się ciemnymi plamami, kiedy się spoglądało w stronę księżyca. Ludzie czcili czystość dziewczyny, a podczas każdej pełni księżyca w środku jesieni do dziś organizowany jest festiwal ku jej pamięci.

Offline

 

#2 2013-06-30 21:02:14

 Zerr

Administrator

Zarejestrowany: 2012-09-29
Posty: 37
Punktów :   
WWW

Re: Księżycowa pani

Hej, fajnie, że wklejasz na forum ciekawe teksty
Jednakowoż przydałoby się, aby każdy taki tekst był podpisany i opisany. Kogo to, o czym mówi, itd...
Da radę to zrobić? Bo w innym wypadku tak naprawdę nie wiadomo nawet jak to skomentować
Jeśli możesz, to edytuj te wpisy i dodaj tam autora, jakiś opis czy cokolwiek

Pozdrawiam

Offline

 

#3 2013-07-01 12:34:14

Takeshi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-06-26
Posty: 14
Punktów :   

Re: Księżycowa pani

Trochę trudno dodać autorów mitów szczególnie tych chińskich czy irlandzkich-my nie wiemy kto napisał "toruńskie pierniki" czy "szewczyk dratewka" postaram się dodać opisy, a zawsze zamiast o autorze można podyskutować na całkiem rozwięzłe tematy, np kultura chińska która jest bardzo ciekawa i jednocześnie odnosi się do powyższego tekstu lub też zachowania bohaterów.

Offline

 

#4 2013-07-01 18:14:14

 Zerr

Administrator

Zarejestrowany: 2012-09-29
Posty: 37
Punktów :   
WWW

Re: Księżycowa pani

No ok, ale nie chodzi jedynie o autorów Po prostu - wrzucając na forum "suchy" tekst lub jego fragment... No cóż... Nie ma tak naprawdę dyskusji. Nie wiadomo dlaczego wrzuciłaś akurat to, co o tym sądzisz i skąd to się wzięło. Żeby jakieś dyskusje się rozwinęły, to będę bardzo wdzięczny, jak coś tam poprawisz w tych innych (oraz w tym) poście

Btw. Jeśli o kulturze chińskiej już mowa... Aj, nie jestem w tym biegły. Nie bardzo siedzę w azjatyckich klimatach... To z innej beczki Nie przepadam za chińskimi smokami (wolę te "europejskie"), fanem anime również nie jestem (choć kilka ulubionych mam ). Lubię samurajów oraz ninja (nindżów xD)... No, ale trza przyznać - że Chiny, tudzież Japonia, to w starożytności były piękne miejsca... Teraz tylko "mikroprocesorki" im w głowie... No, i wojny atomowe Jeśli idzie natomiast literaturę związaną z Azją... To albo nic takiego nie czytałem, albo wyleciało mi z głowy Rozpisałem się o głupotach strasznie, ale być może ktoś podchwyci wątek

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.graznaruto.pun.pl www.candykaa.pun.pl www.heksa.pun.pl www.szczeppangea.pun.pl www.potterwarta.pun.pl